Jehovas vidner er et verdensomfattende trossamfund, som tror på at Jehova er skaberen af alt, og at Jesus Kristus er guds søn. Jehovas vidner blev grundlagt i 1881 af Charles Taze Russell. I 1900 blev Jehovas vidner oprettet i Danmark.
Jehovas Vidner har lavet deres egen tolkning af biblen.
Jehovas vidner har 5,2 millioner aktive medlemmer. Der er ca. 14.800 medlemmer i Danmark.
Grunden til at folk melder sig ind i Jehovas vidner kan f. eks. Være fordi at man er stærk i troen, eller at man vil ændre hele sit liv.
Jeg synes det er lidt underligt, at der kun er plads til 144.000 mennesker i paradis, når de er 5,2 medlemmer i Jehovas vidner.
Ifølge Jehovas Vidner vil Jesus komme igen og indføre Guds Rige. Jorden vil bestå til evig tid, og den vil blive omdannet til et paradis, hvor mennesket vil blive ført tilbage til fuldkommenhed. Det er meget vigtigt at bruge Guds navn, navnet som ikke kendes den nøjagtige udtale af. Det vides at navnet består af 4 konsonanter JHVH. Jehovas Vidner har holdningen at dette udtales Jehova, på trods af det er almindelig kendt, at det ikke har været den oprindelige jødiske udtale af navnet.
Det er gratis at oprette en konto