1 / 2 sider - klik for at bladre

Automatisk afbryderkontakt: forsøg og forklaring

  • Fysik/Kemi
  • 9. klasse
  • Afleveret til 10
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Automatisk afbryderkontakt: forsøg og forklaring er en fysik/kemi-opgave fra 2009 til 9. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 2 sider (252 ord, ca. 1 min. læsning) og blev publiceret 31. januar 2010.

Denne opgave beskriver et forsøg med at konstruere en automatisk afbryderkontakt. Den redegør for materialer, opstilling og udførelse af forsøget. Resultatet viser, hvordan spolen bliver magnetisk og tiltrækker bladfjederen, hvilket afbryder strømmen til motoren. En forklaring af de fysiske principper bag forsøget er inkluderet.

Redaktørens vurdering
7 God
Beskrivelse af et simpelt fysikforsøg med en automatisk afbryderkontakt. Opgaven er velstruktureret med formål, udførelse, resultat og forklaring, hvilket giver god inspiration.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • afbryderkontakt
  • el-motor
  • elektricitet
  • forsøg
  • fysik
  • jernkerne
  • magnetisme
  • spole

Vi Vil prøve at lave en automatisk afbryde kontakt, som virker sådan at den slukker for motoren når strømmen tændes.

Tegning af forsøget:

Rød = ledninger.

Beskrivelse af hvordan forsøget udføres:

Du skal bruge: 1 bladfjeder med hak, en bøjet spids, et batteri, el-motor og nogle ledninger.

Du bevarer opstillingen fra forsøg 2. Denne gang skal du bare tage den bøjede spids, vende den om og stille den som vist på tegningen.

Når opstillingen så er på plads skal du prøve og tænde for strømmen og trykke på stik kontakten. Vis bladfjederen så ikke automatisk går ned på spolen, kan det være den er sat få højt, så må du bare lige slukke for strømmen og justere opstillingen, så afstanden passer.

Forsøgs resultat:

Det lykkes os at få afbryder kontakten til at virke.

(Det er pga. at når strømmen tændes bliver spolen med den lige jernkerne magnetisk, derfor bliver bladfjederen automatisk tiltrukket af spolen. Det gør så at strømmen ikke kommer hele vejen igennem og motoren begynder ikke at køre.)

Forklaring:

Det er pga. at når strømmen tændes bliver spolen med den lige jernkerne magnetisk, derfor bliver bladfjederen automatisk tiltrukket af spolen. Det gør så at strømmen ikke kommer hele vejen igennem og motoren begynder ikke at køre.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver