Det var en iskold aften i december. Det var mørkt, og Martin og nogle af hans venner var ude for at prøve de kæmpestore kanonslag, de lige havde fået tilbudt. Ulovlige. Til 20 kr. stykket. Men Martin måtte betale mere end det. Han mistede nogle af sine fingre.
Det sker for alle andre.
”Der kunne være sket mange flere ting med mig som jeg kun er glad for der ikke gjorde.” siger Martin og kigger ned på sin hånd som nu mangler en __________. [NAVN B] måtte betale mere end penge for de 20 ulovlige kanonslag han havde købt sammen med nogle venner de skulle bruge nytårsaften. ”Jamen..” siger Martin og griner. ”Det ville jo ikke ske for mig? Det ville ikke ske for mig at jeg kom til skade med fyrværkeri, det er bare noget man hører om. Ligesom biluheld.” siger han og ryster nådesløst på hovedet. Det skete for Martin efter han havde kastet kanonslaget. ”Det springer ikke eller noget? Det er der jo nok ikke noget farligt i?” fortæller Martin som han tænkte 5 sekunder før ulykken skete.
Hvorfor går man tilbage til en fuser? Var det for at spille smart over for sine venner? Hvorfor tænkte han sig ikke om? Der er mange spørgsmål til Martin som UNG’s læsere har sendt ind og nogle af dem vil han besvare her. ”Jeg ved godt man ikke må gå tilbage til en fuser. Og det tror jeg alle har fået banket ind i hovedet. Men jeg tror bare hjernen vender 120 grader når man er påvirket af alkohol. Og så bliver det endnu værre når man er sammen med sine venner og man føler der ligger et pres på en. Som hvis man ikke sætter ild til kanonslaget så er man ’bare en svans’.” Gruppepres er specielt det der får de unge til at lave dumme ting. Og det bliver kun dårligere når de er påvirket af alkohol. Det mener ekspert Helle Rasmussen der er specialkonsulent i Sundhedsstyrelsen.
Det er gratis at oprette en konto