1 / 2 sider - klik for at bladre

'Last King of Scotland': analyse af Idi Amin og Nicholas Garrigan

  • Dansk
  • 8. klasse
  • Afleveret til 10
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

'Last King of Scotland': analyse af Idi Amin og Nicholas Garrigan er en dansk-opgave fra 2009 til 8. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 2 sider (609 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 6. april 2010.

Denne opgave analyserer filmen 'Last King of Scotland' og karaktererne Idi Amin og Dr. Nicholas Garrigan. Den beskriver Amins baggrund, personlighedstræk og diktatoriske styre, herunder hans forhold til englænderne og udvisning af asiater. Opgaven diskuterer også Garrigans motiver, handlinger og de etiske overvejelser omkring hans rolle i Uganda. En parallel til Saddam Husseins styre drages.

Redaktørens vurdering
7 God
Analyserer filmen 'Last King of Scotland' og dens hovedpersoner, Idi Amin og Nicholas Garrigan. Opgaven diskuterer karaktertræk, handlinger og etiske dilemmaer, hvilket kan give inspiration til andre elever.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • diktatur
  • etiske dilemmaer
  • film analyse
  • idi amin
  • last king of scotland
  • nicholas garrigan
  • personlighed
  • saddam hussein
  • uganda

Han kommer fra en fattig familie, hvor han ingen støtte kunne få. Hans far forlod ham i en tidlig alder og derefter flygtede Idi Amin til Skotland.

Skotland kan han godt lide fordi, at de hjalp ham da han flygtede.

Englænderne kan han ikke lide fordi, at de vil have så meget indflydelse som muligt.

Hans personlighedstræk.

I starten var han rar overfor Nicholas og gjorde alt for ham, fx i den scene med ”Mercedes’en.” Længere han kommer ind i filmen bliver han mere ondsindet og er rigtig ond i scenen hvor Nicholas bliver hængt op.

Fordi at han ikke ville have ham på hospitalet, fordi så ville befolkningen stille svaghedskrav og snakke dårligt om ham.

Hvordan reagere han?

§71 stk. 1 – han tager Nicholas’ pas.

§72 – han tager Nicholas’ pas.

§74 – han vil ikke lade Nicholas rejse.

I starten hjælper englænderne Amin til magten fordi, at de ikke kan lide Obote’ kommunistiske styre. De er begejstret for Amin’ faste hånd.

Hvad gør Amin da det spidser til?

Modstanderne og oppositionen, bliver skudt hvis at de prøver på at gøre noget mod Amin’ hær. Der kommer mange ildkampe, men det er modstanderne der bliver mest såret og får flest dødsofre.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver