Bogen har titlen supernova og er skrevet af Anders Johansen og er udgivet af forlaget Modtryk i 2003.
Målgruppen for bogen er typisk for unge på omkring de 15-18 år. Den fortæller hvordan et liv kan være hvis man lever i et dårligt miljø med familie problemer og meget få venner der kan have en dårlig indflydelse. Er før set i den virkelige verden hvor pres fra en ”vennekreds” har ført unge ud i ”noget skidt” som sørens mor på et tidspunkt siger i ’Supernova’.
Hvad angår layout eller illustrationer er der ingen af i bogen men alligevel giver den måde Anders Johansen skriver på og forklare ting på et godt billede af hvordan landskabet er, og ser ud.
Bogen supernova handler generelt om en ca. 17årig dreng ved navn Steen der for nyligt er gået ud af skolen og tager sig et såkaldt sabbatår, hvor han går hjemme er sammen med sine to venner Søren ’snif’ og Lukas. Der sker mange normale ting i Steens liv som bl.a. forelskelse men også fest og arbejde. Samt at hjælpe til derhjemme og hjælpe sin lillesøster da hun kommer puberteten tidligt i bogen.
Under en fest vor Steen, Lukas og søren ’snif’ er med til møder de nogle af deres tidligere klassekammerater og Steen prøver på at ”score” en af dem; pigen Katrine L som han tidligere havde haft ’lidt’ held med til en fest et år-2 forinden. Det lykkes dog ikke ligefrem da hun siger ham dette ”Steen du er meget sød men er det ikke på tide at du får dig et liv?”. slukøret går han tilbage til Søren og Lukas. Lidt senere kommer en mand i en slags rød jakke med et stort modermærke på kinden/kæben. Han begynder at snakke om at han kan skaffe alt muligt elektronik; Cd’er videoer alt muligt billigt og tilbyder dem en slurk af sin rom. De tager imod den men søren begynder at bløde ud af næsen så de går ud på toilettet med rom flasken med og manden i den røde jakke tror de stjæler hans rom så han følger efter.
Det er gratis at oprette en konto