1 / 4 sider - klik for at bladre

Skriftestolen af Chr. Winter: analyse af magt og utroskab

  • Dansk
  • 2.g el. lign.
  • Afleveret til 10
  • 4 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Skriftestolen af Chr. Winter: analyse af magt og utroskab er en dansk-opgave fra 2009 til 2.g el. lign., afleveret til karakteren 10. Fylder 4 sider (1.343 ord, ca. 6 min. læsning) og blev publiceret 3. februar 2010.

En dybdegående analyse af Christian Winthers novelle 'Skriftestolen' fra 1843. Opgaven redegør for handlingen, karakteriserer hovedpersonerne Don Antonio Carracciolo og Lauretta, og udforsker novellens centrale temaer som magt, jalousi, utroskab og hævn. Derudover analyseres fortælleteknik, symbolik og sprogbrug, herunder perspektivering til 'Glasskabet'.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid analyse af Christian Winthers novelle 'Skriftestolen' med fokus på temaer, karakterer og fortælleteknik. Giver god indsigt og inspiration.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • christian winther
  • hævn
  • jalousi
  • magt
  • menneskets psyke
  • novelleanalyse
  • romantikken
  • skriftestolen
  • symbolik
  • utroskab

Skriftestolenskrevet af Chr. Winter i 1843Du veed, det er i Dag den hellige Magdalenes Fest, og at der er en stor Høitid i den Anledning, og jeg har nu faaet det Indfald at forberede mig til min Andagt ved at betragte den herlige Tizianske Magdalene.

Novellen omhandler en magtsyg adelig ved navn Don Antionio Carracciolo, der går under navnet Marchesen. Han bor i den sicilianske provinsby, Girgenti og beskrives som kynisk og ufølsom. Marchesen er dertil gift med ung og yndig frue, der nyder godt af alt den frihed, han giver hende. Ifølge den katolske tro, skal alle katolikker regelmæssigt skrifte for at modtage Guds syndsforladelse – specielt de, som har begået en alvorlig synd. Der står derfor flere skriftestole i de katolske kirker, og det gør der selvfølgelig også i Magdalenekirken i Girgenti, hvor historien udspiller sig. Her har arkitekten Giulio Balzetti opdaget et utroligt fænomen, vha. akustikken i kirken, kan man på ét bestemt punkt høre, hvad der fortælles i en skiftestol et stykke derfra. Dette vil Marchesen selvfølgelig opleve, hvorefter han, citat side 4, linje 33: ”… hørte en tydelig Hvisken, hvis Indhold strax satte hans Sind i den heftigste Bevægelse. Han stod der stiv og marmorhvid i Ansigtet, som rørt af en Troldkjep” citat slut. – Han genkender sin kones stemmer, citat side 5, linje 45: ”Efter et par Minutters Forløb drog han et dybt Suk; Staturen fik Liv.” citat slut. Hans kone, Lauretta beder nemlig munken Don Gregorio om syndsforladelse, da hun har været sin mand utro med en. Derudover hører Don Antionio Carracciolo også, at konen skal mødes med hendes elsker den følgende morgen og det er så her, at Antionio vil tage sin hævn. Dertil lover hun at tilstå alt over for sin mand, hvilket egentlig ofte også er en betingelse for at få en syndsforladelse. Lauretta har den opfattelse af, at hendes mand nok skal tilgive hende og fortsætte med at elske hende – hvilket Antonio også gør – men først efter, at han har fået sin hævn.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver