1 / 5 sider - klik for at bladre

Den kolde krig: atombomber, Tyskland og jerntæppet

  • Historie
  • 9. klasse
  • Afleveret til 7
  • 5 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Den kolde krig: atombomber, Tyskland og jerntæppet er en historie-opgave fra 2009 til 9. klasse, afleveret til karakteren 7. Fylder 5 sider (521 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 3. februar 2010.

Denne opgave redegør for årsagerne bag USA's beslutning om at kaste atombomberne over Japan og diskuterer Tysklands deling i besættelseszoner efter 2. verdenskrig. Desuden vurderes Winston Churchills berømte jerntæppetale fra 1946, som markerede starten på Den kolde krig i Europa.

Redaktørens vurdering
7 God
En grundlæggende redegørelse for centrale aspekter af Den kolde krigs begyndelse, herunder atombomber, Tysklands deling og Churchills tale. God struktur og relevant indhold for niveauet.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
7
  • 2. verdenskrig
  • atombomber
  • berlinblokaden
  • den kolde krig
  • jerntæppet
  • postdammødet
  • sovjetunionen
  • tyskland
  • usa
  • winston churchill

Den kolde krig

Lavet af: [NAVN A]

Indholdsfortegnelse:

Hvorfor smed USA atombomben?

Tyskland efter 2. Verdenskrig

Vurdering af Churchills tale i Fulton.

Konklusion

Litteraturliste

Og løbende litteraturhenvisninger

Hvorfor smed USA atombomberne?

Der er var 3 forklaringer på hvorfor USA smed atombomberne:

USA smed atombomberne fordi de ville have japanerne hurtigere i knæ. Krigen ville koste USA for mange menneske liv og for mange penge, så derfor smed de bomberne. De amerikanske generaler beregnede det også til at tage et par år før Japan ville være besejret.

USA kastede ikke kun atombomberne for at slutte krigen hurtigt, det sluttede den også for at sovjetunionen ikke for alvor kom ind i krigen. USA gjorde det fordi, at de gerne ville have hele æren selv, så sovjetunionen ikke kunne have noget indflydelse i krigen og på landet. Det ville være en krise for USA hvis sovjet kom ind i det. Fordi de var bange for at der skulle ske det samme i Østasien som der var ved at ske i EU, nemlig at de skulle være med til at bestemme.

USA ville også vise over for sovjet at de var de stærkeste militært.

Senere fandt man ud af at USA havde holdt et møde der blev kaldt postdammødet, der lagde amerikanerne stor vægt på at Sovjet skulle komme ind i krigen mod Japan, så derfor er den forklaring med at de kastede atombomberne for at holde sovjet væk helt umulig.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver