Indholdsfortegnelse
Indholdsfortegnelse1
Produkt og kvalitet2
Emballage2
Pris4
Sortiment5
Service6
Beliggenhed7
Distribution8
Interview med Ole N. Carlsen9
Litteraturliste111
Produkt og kvalitet
Den samling af egenskaber man kan køber, kan opdeles i:
Funktionelle egenskaber
Smagsmæssige egenskaber
Tillægsydelser
Ved funktionelle egenskaber menes det at hvilke funktioner produktet opfylder. F.eks. har svinekødet fra Danish Crown egenskaben at gøre os mennesker mætte når vi har spist det, og for at vi vil spise det skal det jo have en anden egenskab nemlig at det smager godt og at det er sundt.
Går vi fra det funktionelle til den smagsmæssige kvalitet, taler vi om alt det vi kan se. Danish Crown tænker ikke så meget på de smagsmæssige egenskaber da de kun sælger kødet videre til forædlingsindustrien så som Tulip, Emborg Foods m.m. Dog kan Danish Crown ikke sælge kød som ikke ser godt ud eller kød der er fyldt med spæk.
Tillægsydelsen er noget der direkte knytter sig til produktet, men alligevel er det en del af produktet. Det er hos Danish Crown navnet der giver prestige. Alle kender det og synes godt om Danish Crown koncernen. Derfor har Danish Crown også nu efter omk. 100 år på markedet fået en delvist monopol.
Kødet skal se lækket ud for at det kan sælges.
Det er gratis at oprette en konto