Vandet fordamper hvis der er varme. Vandet fordamper selvom du ikke kan se det eller mærke det så der er altid vanddampe i luften.
Fortætning
Når vanddampene kommer højre op i luften bliver temperaturen koldere, det for vandet til at fortætte så dampene bliver til dråber eller iskrystaller så det bliver til skyer. I skyerne kan dråberne finde sammen med andre dråber så de til sidst bliver så tunge at skyerne ikke kan holde på dem mere så bliver det til nedbør.
Når nedbørn så falder ned fra skyerne fordampes det igen af solens stråler og kommer igennem den samme proces.
Planterne
Planterne optager meget af det vand der falder ned med nedbørn. Planterne har brug for vandet til at vokse og til at lave blade på træerne eller blomster. Meget af vandet fordamper fra bladene på træerne og kommer igennem processen igen.
Oversvømmelser
Vandet fra nedbør kan ikke sive ned gennem asfalten derfor siver det ned i kloakkerne. Derefter bliver det ført ud til et vandløb og derefter ud i havet. Nogle steder er der gamle kloakker derfor løber regnvandet og kloakvandet i samme rør. Så vis der falder for meget regn kan man ikke nå at rense det hele så derfor kommer det op af kloakkerne og bliver til oversvømmelser.
Det er gratis at oprette en konto