1 siders PDF

Når terror bliver nær

  • Dansk
  • 8. klasse
  • Afleveret til 7
  • 1 side PDF

Det er gratis at oprette en konto

Når terror bliver nær er en dansk-opgave til 8. klasse, afleveret til karakteren 7. Fylder 1 side (466 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 1. februar 2010.

Denne opgave undersøger, hvordan terrorisme påvirker mennesker, når den kommer tæt på. Den redegør for personlige oplevelser fra et terrorangreb i Sharm el-Sheikh og diskuterer den generelle frygt og tilvænning til terrorhandlinger i samfundet. Opgaven inddrager også eksempler som 11. september og Muhammedkrisen.

  • 11. september
  • frygt
  • muhammedkrisen
  • psykologi
  • samfundspåvirkning
  • sharm el-sheikh
  • terrorisme

Artiklen handler om en 18-årig Rasmus lund der tager med sin familie til verdenskendte badeby Sharm el-sheik. Lørdag nat vågnede Rasmus, fordi storebroderen Alex gik ud på hotellets balkon for at undersøge, hvad der var grunden til et stort brag. På balkonen blev Alex trykket et par centimeter tilbage, da den anden bombe sprang på et hotel et par hundrede meter væk. Alex fortæller, ”Det føltes som om, at man fik en knytnæve i hovedet, og at man kunne mærke trykket i hele kroppen”. Da den første bombe sprang, sov Alex på sit hotelværelse med sin 14-årige lillebror og Rasmus kun 2-300 meter væk fra bomben, men blev vækket af nervøsitet fra naboværelset. Rasmus fortæller, at man ikke kan lade være med at spekulere på, hvor den næste bombe sprænger. På kort tid sprang der 7 bomber, der dræbte op til 90 mennesker, men de fleste af turisterne prøvede dog at gennemføre ferien. Rasmus forklarer, at terror er noget man, som regel bare hører om i fjernsynet, men når terroren kommer tæt på én, begynder man at tænke over livet.

De seneste års terrorhandlingers påvirkninger på os

Det påvirker os på forskellige måder. Nogen er bange for at tage toget eller flyet på grund af det der skete den 11. september på World Trade Center. De er bange for at, det kan ske for dem for det der skete den 11. september var der ingen der vidste at det skulle ske, så det kunne ligeså have været for dem. Den dag åbnede folks øjne, for hvad terror egentlig er, og vi høre så meget om det nu til dages, at det næsten ikke kan undgås. F.eks. det der skete for nyligt, som vi hørte i nyhederne, om at en mistænkt taske som skulle være bomber i, og at togene skulle tjekkes, for de var bange for det skulle være et terrorangreb, så det er også et slags ting som gøre at nogen bliver påvirket af. Vi hører næsten dagligt om nye terrorangreb og om hvordan flere bliver dræbt og såret.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver