Filmen handler om Pelle og hans far Lasse, som ankommer med et skib fra Tomme-lilla i Sverige til Bornholm. Der er udover Pelle og Lasse en masse andre svenske landarbejdere, som søger arbejde. En forvalter kommer forbi og tilbyder dem et job. Han vil give dem 100 kr. om året inklusiv et sted at bo. De tager i mod tilbuddet, men de er ikke velkomne på gården, det bliver vist i flere dramatiske episoder. En land-arbejder, ved navn Erik, stopper mishandlingen af Pelle. Han inspirerer Pelle til at forsvare sig selv. En dag snakker Pelle med Erik og de har en drøm med at rejse til Amerika en skønne dag.
En dag gør landarbejderne oprør og Erik prøver at dræbe forvalteren, men Erik får en kæmpe sten i hovedet og falder omkuld, hvorefter han er hjerneskadet.
Pelle bliver den nye elev, men da han skal have tøjet på, opdager han at Erik bliver kørt bort. Han beslutter sig derefter at rejse væk fra Bornholm.
Teknisk analyse
…
Vurdering af Pelles historie og skuespillernes præstationer
Jeg synes Pelles barndom er ret hård, men han klarer sig godt igennem den alligevel. Jeg synes skuespillerne spiller godt, så man får et realistisk indblik i hvordan det var i gamle dage.
Det er gratis at oprette en konto