1 siders PDF

'Pelle Erobreren': Miljø, karakterer og samfund

  • Dansk
  • 8. klasse
  • Afleveret til 10
  • 1 side PDF

Det er gratis at oprette en konto

'Pelle Erobreren': Miljø, karakterer og samfund er en dansk-opgave til 8. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 1 side (726 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 23. januar 2012.

Opgaven indeholder en detaljeret miljøbeskrivelse af filmen 'Pelle Erobreren', der belyser fattigdom og uretfærdighed i 1800-tallet. Den inkluderer personbeskrivelser af Pelle, Lassefar og Erik, en sammenligning af arbejdsforhold dengang og nu, samt en personlig refleksion over filmens slutning og budskab.

Redaktørens vurdering
7 God
Solid analyse af filmen 'Pelle Erobreren' med detaljerede miljø- og karakterbeskrivelser samt en relevant sammenligning med nutidens arbejdsmarked. Giver god inspiration.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • 1800-tallet
  • arbejdsforhold
  • erik
  • fattigdom
  • filmanalyse
  • karakteranalyse
  • lassefar
  • miljøbeskrivelse
  • pelle erobreren

1. Lav en detaljeret miljøbeskrivelse af filmen. Hvordan lever de? Hvordan bliver de behandlet?

Det er et meget fattigt miljø. De bliver behandlet rigtig dårligt. Forvalter Kongstrup(ham der ejer gården) tænker kun på ham selv og at hygge med andre damer. De får sild hver eneste dag selv juleaften, det tyder på, at det er meget fattigt. De slider dagen lang. Pelle bliver i starten af filmen revet bukserne af og bliver pisket af eleven. Det er en gammel og uretfærdig tid, der bliver laver forskel på rige børn/familier og fattige børn/familier, på danske børn/familier og svenske børn/familier. Der hvor den danske dreng spørger hvad 2x2 er for han ikke skæld ud, han for et svar, men da Pelle spørger hvad der er lettest, et pund fjer eller et pund mel(tror jeg det er), for han meget skæld ud og bliver slået med pegepinden på håndfladerne.

2. Lav personbeskrivelser af Pelle, Lassefar og Erik.

Pelle: Han er en lille dreng på 10-11 år. Han er brunhåret og blåøjet, han er god til at lære nye ting. Han er også god til at lære fra sig, han lærer sin far dansk, at stave og noget om bibelen. Han er sej! Han er modig, dog nogle gange for modig. Han vil gerne være ligesom alle de andre drenge fra hans klasse, men det bliver han aldrig når han er svensker.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver