Den 6. juni 1944 gik De Allierede, som består af Amerika, England og Rusland, i land i Normandiet. USA ønskede at gå i land i Nordfrankrig, så de kunne trænge ind i Tyskland Vest fra og mødes med Rusland, men den Britiske statschef Churchill, ønskede imidlertid at man angreb Tyskland nedefra middelhavsområdet.
Den amerikanske ledelse gik med til, at man invaderede Italien syd fra. De var også fast besluttede på at gå i land i det nordlige Frankrig.
Landgangen de kaldte for Operation Neptun, var indledningen på en større operation ved navn Operation Overlord. Operation Overlord gik ud på, at få Tyskland ud af et område i Nordfrankrig, som derefter kunne bruges som basis for befrielsen af Frankrig og det øvrige Nordvesteuropa.
Operation Overlord skulle blive den største invasion fra søsiden i historien.
Selve den dag, da de allierede gik i land på Normandiets stærkt forsvarede strande – d. 6. juni - fik betegnelsen D-dag!
Operation Neptun startede d. 6. juni 1944, og sluttede d.30. juni 1944.
Hemmeligheden.
Amerikanerne var blevet enige om at det var Normandiet der var deres mål for invasionen nu. Men tyskerne måtte ikke vide det. Så derfor lagde de en plan, Operation Fortitude, der skulle forsøge at narre tyskerne, så de ikke gættede hvor og hvornår, invasionen ville finde sted.
Det er gratis at oprette en konto