Råolie: Råolie har betydet rigtig meget altid og det gør det også i dag. Råolie udvindes far jordens undergrund og bliver brugt til energi.
Atomkraftværker: De producerer rigtig meget energi, men mange folk er mod dem på grund af de udslipper CO2. De producere elektricitet ved hjælp af kernekræft, derfor de også hedder kernekræftværker. Det atomkraftværk der ligger tættest på Danmark er det i Barsebäck i Sverige, det ligger ca. 20 km fra København.
CO2 udslip: Bl.a. Danmark er begyndt at tænke rigtig meget på et rent miljø. Der bliver lavet rigtig mange reklamer og forsøg på at skære ned for CO2 udslippet. Atomkræftværker slipper rigtig meget CO2 ud.
Vindmølleindustrien: Vindmølleindustrien er steget kraftigt siden 1980’erne og endnu mere kraftigt de sidste 10 år, i 2008 blev der brugt over 40 mia på vindmøller i Danmark. Vindmøllerne i Danmark laver rigtig meget energi til Danmark. Der bliver stadig bygget vindmøller, de seneste er blevet bygget i Storebælt.
Nr. 2:
Danmark skal tænke meget på de fire vigtigste ting indenfor vedvarende energi, nemlig geotermi, solenergi, bølgeenergi og vindenergi. Et godt eksempel på dette er på Ærø hvor de allerede har de fire ting eller de er igang med at lave bølgeenergi. På Ærø har de bl.a. Europas største solfangeranlæg.
Det er gratis at oprette en konto