For at fortælle hvor desperate man var efter en ny energikilde efter oliepriserne steg. Selvom det kunne have så store konsekvenser som det havde brugte man alligevel atomkraft.
Det fortæller at de prøvede at virke som et godt land hvor der ikke skete nogle dårlige ting men alt var guld og grønne skove, for ikke at blive uvenner med resten af verden som de jo i forvejen var.
Teksten fortæller at den vestlige verden fortæller sandheden om at Sovjetunionen lyver for dem selv og over for resten af verden og derfor ikke er troværdige på nogen måde. Det er så heldigt at kvinden får fortalt sandheden om at dødstallet er meget højere end først antaget.
Vi forbinder Mellemøsten med lande som Tyrkiet, Saudi-Arabien, Qatar, Irak og mange flere. Vi forbinder også Mellemøsten med Islam og en stor olieproduktion.
Altså der er ikke en enkelt forklaring da ting som f.eks. oprettelsen af Israel, krige og borgerkrige, terror osv. jo alle er muligheder men en stor faktor har helt klart været olien.
Bilen og flyvemaskinen var opfundet men der var ikke mange af dem så de skulle jo ikke bruge så meget olie på det punkt. Man brugte heller ikke olie som energikilde endnu da man havde kul, træ og vandkraft som brændstof i f.eks. skibe, lokomotiver og fabrikker.
Det er gratis at oprette en konto