1 siders PDF

Jordskælvet i Haiti 2010

  • Geografi
  • 9. klasse
  • Afleveret til 4
  • 1 side PDF

Det er gratis at oprette en konto

Jordskælvet i Haiti 2010 er en geografi-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 4. Fylder 1 side (260 ord, ca. 1 min. læsning) og blev publiceret 21. januar 2010.

Dokumentet beskriver jordskælvet i Haiti den 12. januar 2010, som målte 7.0 på Richterskalaen og blev fulgt af 15 efterskælv. Det redegør for de omfattende dødstal, landets fattigdom, og de udfordringer hjælpearbejdet står overfor. Desuden nævnes frygten for sygdomme og tidligere advarsler fra forskere.

Redaktørens vurdering
7 God
Kort, men informativ redegørelse for jordskælvet i Haiti 2010. Beskriver de vigtigste fakta og konsekvenser på en klar måde.
Struktur
7
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
7
  • 2010
  • efterskælv
  • fattigdom
  • haiti
  • jordskælv
  • naturkatastrofe
  • port-au-prince
  • sygdomme

-12. januar 2010 -brev Haiti og specielt hovedstaden Port-au-Prince ramt af et jordskælv-med styrken 7 på Richterskalaen.-talrige (15)efterskælv-der er fundet over 100.000. døde mennesker, og tallet er stigende.-Samt landets fattigdom og manglende sikkerhed vanskeliggør hjælpearbejdet. -Katastrofen kan fortsætte, hvis de elementære behov ikke sikres hurtigt.-forskere har advaret om at der ville være chancer for at der ville komme et kæmpe jordskælv på Haiti, siden 2004. -menneskerne på Haiti ligger døde i gaderne, og på grund af det frygter der nu sygdomme og infektioner til de overlevende-Haitis befolkning er hærget med aggressivitet og en masse nervøsitetDen 12. januar år 2010, blev Haiti og specielt hovedstaden Port-au-Prince ramt af jordskælv. På richterskalaen målte det jordskælvet 7.0. Efter jordskælvet kom der usædvanligt 15 efterskælv, nogle af dem blev målt til højst 5.6. Der er fundet over hundrede tusinde døde mennesker, og tallet er stadig stigende. I alt var der 11 danskere på Haiti da jordskælvet ramte og de er dog alle fundet i god behold. Da Haiti er et fattigt land og mangler en del jordskælvsikring vanskeliggør det hjælpende arbejde. Katastrofen kan forsætte, hvis de elementære behov ikke sikres hurtigt. De døde mennesker ligger spredt ud over alt på gaderne, og på grund af det frygtes der nu kommende sygdomme og smittende infektioner i blandt de døde og de levende. Siden år 2004 har forskere advaret om et kommende kæmpe jordskælv på Haiti.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver