1 / 4 sider - klik for at bladre

Boganmeldelse: 'Prins Faisals Ring' af Bjarne Reuter

  • Dansk
  • 8. klasse
  • Afleveret til 10
  • 4 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Boganmeldelse: 'Prins Faisals Ring' af Bjarne Reuter er en dansk-opgave til 8. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 4 sider (1.286 ord, ca. 6 min. læsning) og blev publiceret 31. januar 2010.

Denne boganmeldelse af Bjarne Reuters historiske roman 'Prins Faisals Ring' giver et detaljeret resumé af handlingen. Den indeholder personkarakteristikker af hovedpersonerne, en analyse af tid, sted og miljø, samt en diskussion af bogens temaer og budskab. Opgaven perspektiverer også bogens symboler og forfatterens hensigt.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid boganmeldelse med detaljeret resumé, personkarakteristik og analyse af temaer. Velskrevet og dækker alle relevante aspekter af en anmeldelse.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
12
  • 1600-tallet
  • bjarne reuter
  • boganmeldelse
  • eventyr
  • historisk roman
  • identitet
  • mod
  • pirater
  • prins faisals ring
  • slaveri

Sidetal og kapitler: Der er 503 sider i bogen. Bogen er delt op i fire bind, og i hvert bind er der fra 5 til 9 kapitler.

Genre: Historisk roman.

Resumé:

Historien starter i det herrens år 1639, på en lille ø ved navn Nevis, der ligger i det caribiske hav. Øen er kendt for sin tætte regnskov og den gamle udslukte vulkan, og med sine kun 5.000 indbyggere. På øen bor familien Collins, som består af den 14 årige knægt, Tom Collins, sin et år yngre halvsøster Feodora og deres mor. De tjener hos Senor Lopez, der er øens kroejer.

En portugisisk fuldrigger kuldsejlede ud for Nevis kyster, og forsvandt med mand og mus. Rygterne om forliset gik som en løbe ild mellem de små Caribiske øer. Rygtet var noget til Nevis, og hver nat kunne man mænd og kvinder i alle aldre stikke til havs i deres små joller, i forsøg på at finde det værdi fulde vraggods. Men hver morgen kom de tilbage uden noget fund. Sådan var det også for den unge Tom Collins. Men en morgen vendte Tom ikke tom hændet tilbage, med sig havde han to forhutlede sjæle, som han havde fisket op fra havet. Den ene var Ramon den Fromme og den anden var en slave, tom kalde for Bibido. Men det var ikke en hvilken som helst slave, for om Bibido’s hals hang en kæde med en ring i. det betød at Bibido var prins af en høvding. Tom og Ramon aftaler at de aflevere ham tilbage og så for de halvdelen hver af deres dusør. Men en dag er Ramon væk og med sig har han taget Bibido.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver