1 / 2 sider - klik for at bladre

Dødsstraf: for og imod i Danmark

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 7
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Dødsstraf: for og imod i Danmark er en dansk-opgave fra 2007 til 9. klasse, afleveret til karakteren 7. Fylder 2 sider (682 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 14. januar 2010.

Denne danske stil diskuterer dødsstraf i Danmark. Opgaven præsenterer argumenter for og imod dødsstraf, herunder spørgsmål om retfærdighed for uskyldige, straf for grove forbrydelser og dyremishandling. Den inkluderer også perspektiver fra andre personer og konkluderer med en præference for livstidsstraf.

  • dyremishandling
  • dødsstraf
  • etik
  • livstidsstraf
  • moral
  • retfærdighed
  • samfundsdebat
  • straf

Det er et svært spørgsmål, og man kan sige mange ting, om emnet. Jeg er i mod det, men jeg også med det. Jeg er i mod det, fordi at nogen personer ikke har gjort noget, og så er det en stor ting, og få en dødsstraf, for senere hen i livet når politiet måske har opdaget, at det ikke var ham eller hende det gjorde det, så er det ikke retfærdigt at den uskyldelige person har mistet livet, og den uskyldiges familie vil blive mere nedbrudt af, at få afvide at deres datter, søn, far eller, hvad det kan være, ikke har gjort noget forkert, men personen kommer ikke tilbage af den grund.

Jeg synes at vi skal få dødsstraf i Danmark, fordi at jeg nogen gange har oplevet, så grove ting, at selv jeg ikke ville kunne tilgive den person som har gjort det, og så føler jeg selv, at personen skal dø, fordi at morderen jo også, selv har slået et andet menneske ihjel. Jeg mener ikke, at der kun skal være dødsstraf hvis et menneske slår et andet menneske ihjel, men også hvis man har slået et dyr ihjel for jeg ser dyr som en lige, så stor del af verden som mennesker. Hvis nogen de gør noget meget grovt ved dyr f.esk. dyrmishandling som er, så grove at dyret bliver nød til, at blive aflivet. Dyret har jo altid en ejer, og måske nogen flere der virkelig elsker det dyr så højt, så synes jeg at det kun er fair at morderen selv mister det der er han eller hendes mest dyrebare ting i verden, nemlig han eller hendes eget liv. Men det vil også være en alvorlig sag, at indfører dødsstraf i Danmark, for jeg synes aldrig at Danmark har været et land der gik ind for den side af verden. Men jeg synes, at det vil være meget rimeligt, at forbryderen vil kunne få en dom på livstid, for så skal familien eller eller andre pårørene ikke tænke, så meget over at forbryderen kommer på fri fod igen, og kan gøre et andet menneske for træd igen, og det vil måske lette en del suk omkring emnet. Det vil være rigtig svært, og indføre en dødsstraf i Danmark da der er ingen der ville kunne gå med til den straf der så vil være, og jeg vil frygte at Danmark blev til noget rod. Det vil nok være bedre hvis vi indførte en lov hvor man kan få livstid i fængsel.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver