1 siders PDF

Dødsstraf: for og imod

  • Dansk
  • Afleveret til 10
  • 1 side PDF

Det er gratis at oprette en konto

Dødsstraf: for og imod er en dansk-opgave, afleveret til karakteren 10. Fylder 1 side (503 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 14. april 2012.

En diskussion af dødsstraf, der præsenterer forskellige synspunkter og etiske dilemmaer. Opgaven overvejer argumenter for og imod dødsstraf i relation til alvorlig kriminalitet, menneskelivets værdi og fængselsstraffens formål. Den reflekterer over retfærdighed og konsekvenser ved en potentiel indførelse af dødsstraf.

  • dødsstraf
  • etik
  • fængselsstraf
  • kriminalitet
  • menneskerettigheder
  • retfærdighed
  • straf
  • strafferet

Der er mange forskellige meninger og holdninger om dødsstraf. Jeg ved ikke helt, om jeg er for eller imod

dødsstraf. Man kan se dødsstraf fra så mange forskellige vinkler, nogen gange vil man måske synes om det og andre gange vil man måske sige det er helt forkert. Hvis man hører om en mand, som har voldtaget og mishandlet og måske dræbt et barn så ville man nok tænke, at han burde dø, når han gør noget så forket. Men det er også alt efter hvor slemt det er, hvis man har slået en ihjel synes jeg det er forkert, at bruge dødsstraf, men hvis det er massemord synes jeg godt man kan indføre dødsstraf.

Men jeg har det bare stadig sådan at lige meget hvor slemt det er det man har gjort, er et menneskeliv altid så specielt. Alle har ret til at leve med deres fejl og mangler. Er man en massemorder burde man selvfølgelig ikke gå frit rundt, man burde sidde bag tremmer. Men hvis man høre en mand som får lige så meget straf som en morder får synes jeg det er alt for sindssygt. Hvis man spørger mig synes jeg ikke, at et menneske har nogen pris, det må aldrig nogensinde blive sammenlignet med et penge.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver