1 siders PDF

Aggressive fodboldfans og hooliganisme

Det er gratis at oprette en konto

Aggressive fodboldfans og hooliganisme er en samfundsfag-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 4. Fylder 1 side (297 ord, ca. 1 min. læsning) og blev publiceret 14. februar 2010.

Redegørelse for aggressive fodboldfans' adfærd og deres indflydelse på fodboldkampe. Opgaven diskuterer motiverne bag den brutale kærlighed til klubben og hadet til modstanderne, samt hvordan hooliganisme påvirker sikkerheden og den danske fodboldkultur. En personlig holdning til emnet præsenteres også.

  • aggression
  • fodboldfans
  • fodboldkultur
  • hooliganisme
  • sikkerhed
  • sport

Fodbold [NAVN A] 9b.1. Personen fortæller at de aggressive fans, er med til og nedbryde fodboldkampene, fordi nogen ikke finder sig tryk. De udtrykker en brutal kærlighed til fodboldklubben og et kæmpe had til modstanderne. Fodboldkampene skal stadig være et sted hvor man kan råbe og skrige, men uden og bringe andres sikkerhed i fare. 2a. De vil vise deres kærlighed til landet eller byen, det gør de på en voldelig måde, det er forskelligt hvad de får ud af det, hvis de ødelægger en kamp så er de nok ikke så populær, men de føler nok en vis tilfredshed efter kampen, selv en familie far kan reager kraftigt til en kamp, det er nok et sted de udtrykker deres vrede det er der vreden kan komme ud, der de føler sig hjemme, fordi de fleste mænd interesser sig så meget for fodbold at det er der de kommer. 2b.Dansk fodbold har udviklede sig meget, da vi henter mange ting fra andre lande og hvis de andre fans opfører sig voldeligt, så smitter det af på os. Det er blevet en del af vores kultur, det er svært og ændre på fodbold kulturen. 3.Holliganismen har mange konsekvenser for folks sikkerhed, da uskyldig mennesker kan blive indblandet og de ødelægger fodboldkampene. (Kilde 1’s holdning) at man kan råbe og skrige men ikke bringe andres sikkerhed i fare, derved ødelægger man jo heller ikke en kamp, min egen holdning er nogenlunde den samme, jeg sys man kan råbe og skrige af hinanden, bare man ikke sætter andres sikkerhed i fare, men da vi allerede har udviklede os så meget, så tror jeg det bliver værre endnu.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver