1 / 8 sider - klik for at bladre

Tysk økonomi: udvikling og udfordringer

Det er gratis at oprette en konto

Tysk økonomi: udvikling og udfordringer er en international Økonomi-opgave til 3.g el. lign, afleveret til karakteren 7. Fylder 8 sider (3.020 ord, ca. 13 min. læsning) og blev publiceret 17. marts 2010.

Opgaven redegør for udviklingen i Tysklands økonomiske vækst i perioden 2000-2008, herunder effekten af IT-krisen og finanskrisen. Den analyserer samfundsøkonomiske problemer forbundet med høj arbejdsløshed og statsgæld. Desuden vurderes Tysklands økonomiske udfordringer og finanspolitiske tiltag som 'Hartz IV' og ØMU'ens stabilitetspakke.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid analyse af tysk økonomi med fokus på vækst, arbejdsløshed og finanspolitiske tiltag. God struktur og relevant indhold for gymnasieniveau.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • arbejdsløshed
  • betalingsbalance
  • euro
  • finanskrise
  • hartz iv
  • it-krise
  • statsgæld
  • tysk økonomi
  • økonomisk vækst
  • ømu

Redegør på baggrund af bilag 1 for udviklingen i den økonomiske vækst i Tyskland i perioden 2000-2008.

Den økonomiske vækst er afgørende, og ligger basis for hvordan den økonomiske udvikling foregår i et land. Et land bliver derfor rigere i takt med, at udviklingen bevæger sig positivt fremad. I et økonomisk vækst år vil det sige, at der har været bedre forudsætninger for den danske befolkning overordnet set (selvfølgelig gælder det ikke hver og en). Den økonomiske vækst viser os om, der er højkonjunktur eller lavkonjunktur, altså om pilen peger opad eller nedad hvad angår økonomien.

Tager vi et kig på Tysklands økonomiske vækst, så er det tydeligt at se man har oplevet en nedadgående ”formkurve”. Fra årtusindeskiftet til år 2003, har deres økonomiske vækst rykket sig tilbage fra 3,1 % til -0,3 % hvilket må betragtes for temmelig dårligt. IT krisen vil nogle måske pege fingre af som den store faktor i nedgangen. Denne krise der netop startede i år 2000 og som sluttede i 2003.

Tyskland må have været blevet ramt af denne krise, der først og fremmest startede i USA. IT krisen kunne så medføre, at deres økonomisk vækst er røget så meget ned så deres økonomi gik fra højkonjuktur til lavkonjuktur. Dette medfører at beskæftigelsen i Tyskland den falder, hvilket også bliver illustreret i bilag 1, da deres arbejdsløshed er gået fra 6,9 % til 9,2 % fra år 2000-2004.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Lignende opgaver