1 siders PDF

Analyse af Cult Shaker reklame

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 4
  • 1 side PDF

Det er gratis at oprette en konto

Analyse af Cult Shaker reklame er en dansk-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 4. Fylder 1 side (258 ord, ca. 1 min. læsning) og blev publiceret 17. marts 2010.

Denne opgave analyserer en reklame for Cult Shaker, et alkoholprodukt populært blandt unge. Fokus er på reklamens målgruppe, som primært er drenge over 16 år, og hvordan den bruger en nøgen kvinde som blikfang. Opgaven diskuterer reklamens virkemidler og dens effekt på forbrugerne.

  • alkoholreklamer
  • blikfang
  • cult shaker
  • målgruppe
  • reklameanalyse
  • sex i reklamer

Cult Shaker er alkohol som bliver solgt i stort set alle supermarkeder og tanker, som mange unge drikker. Det er en gul læskedrik med 5,4 % alkohol i som producenten CULT har lavet. Målgruppen er 16+ og op efter, eftersom at man først må købe alkohol i den alder men det for også både 13,14 og 15årige med eftersom de fleste i den alder også drikker. Reklamen består af en tyndt skrevet tekst oppe i venstre hjørne en nøgen dame ved siden af til højre for teksten og så produktet Cult Shaker helt ude i højre hjørne. Cult har lavet mange reklamer men lige præcis den her reklame peger mod drenge gruppen på 16+ og der er damen der gør det. De har sat den unge nøgne blondine op med teksten I Will Do Anything! Op på plakaten med Cult Shakeren helt ude i siden. Det er den nøgne blondine som fanger målgruppens opmærksomhed og så ser man lige Shakeren til sidst og så man automatisk lyst til at købe den næste gang man skal ud og drikke. Reklamen er blikfang og fanger din opmærksomhed med den nøgne blondine.

Jeg syntes selv det er en rigtig god reklame som fanger ens opmærksomhed med det samme især drengene fordi CUlT bruger sex som tema, jeg har mange gange tænkt når jeg står i supermarkedet eller på tanke om jeg ikke skulle købe nogle Cult Shakere.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver