1 / 2 sider - klik for at bladre

Analyse af 'Uhyggeligt feltstudie i perkerspotting'

  • Dansk
  • 10. klasse
  • Afleveret til 7
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Analyse af 'Uhyggeligt feltstudie i perkerspotting' er en dansk-opgave til 10. klasse, afleveret til karakteren 7. Fylder 2 sider (592 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 24. marts 2010.

Denne opgave analyserer et 'uhyggeligt feltstudie i perkerspotting' med fokus på racisme og intolerance i Danmark. Den undersøger forskellige former for racisme, passagerers reaktioner og diskuterer mulige løsninger for at bekæmpe intolerance i samfundet.

Redaktørens vurdering
7 God
Analyserer racisme og intolerance ud fra et feltstudie. Indeholder diskussion af problemstillinger og løsningsforslag, relevant for andre elever.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • danmark
  • etnicitet
  • fordomme
  • intolerance
  • racisme
  • samfundsproblemer
  • white pride

Den mest benyttede problemstilling i teksten er uden tvivl racisme. Racisme er et synspunkt fx danskere har til etnisk indflyttere i Danmark. Man kan være racist på mange forskellige måder. Forskelsbehandling er en stor del af racismen. Det er mest på basis af hudfarve, kultur, religion og køn racismen kommer til syne. Man kan definere det endnu bedre ved at sige, at racisme omfatter forhånende og nedværdige handlinger om eller ved bestemte menneskegrupper.

Det viser sig tydeligt i denne artikel, da man høre om de ”hvide” drenges forfærdelige og uacceptable reaktion over for den kun 15-16årige anden etniske dreng. De såkaldte ”hvide” drenge, skal ikke have lov til at være så overfladiske og dominerende, bare på grund af et simpelt spørgsmål. På s. 4 i 4. spalte siger den mest talende af drengene: ”den hjerne døde sorte perker”. Det er den måde man kan se hans store had til forskelligheden mellem verdens befolkning.

Men samtidig fortæller han også om hans had til racisme, da han siger: ”jeg fatter sgu ikke folk der går i solarium. Det gør jeg ikke – jeg er sgu da hvid for fanden! Jeg er HVID! Det er en af grundene til, at man for det dårlige førstehåndsindtryk af drengene. Drengene fortæller om deres venner, som er medlem af både White Pride og har SS tatoveret på brystet, som også er en af de dårlige ting ved racismen i Danmark. Banderne får efterhånden flere og flere medlemmer og racismen vokser.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver