1 / 2 sider - klik for at bladre

Referat af 'Bagland'

  • Dansk
  • Tidligere end 8. klasse
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Referat af 'Bagland' er en dansk-opgave til Tidligere end 8. klasse. Fylder 2 sider (632 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 24. marts 2010.

Dette referat gennemgår handlingen i 'Bagland', et ungdomsdrama om Mille, der bor på ungdomspension med sin kæreste Kenny. Da Sami flytter ind, opstår et trekantsdrama med kærlighed, jalousi og vold. Opgaven beskriver Milles forelskelse i Sami, hendes musikalske ambitioner, og de dramatiske konsekvenser for alle involverede.

Redaktørens vurdering
7 God
Klar og sammenhængende handlingsreferat af 'Bagland'. Giver et godt overblik over plottet og de centrale konflikter.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • bagland
  • band
  • jalousi
  • kærlighed
  • musik
  • referat
  • trekantsdrama
  • ungdom
  • vold

Den unge pige Mille bor på ungdomspension sammen med sin kæreste Kenny. Der flytter en ny dreng ind, der hedder Sami.

Mille arbejder i en bager sammen med sin veninde. Mille og Kenny finder ud af at de gerne vil væk, og lidt efter har Kenny købt en lille lejelighed. Der flytter de ind, men de mangler møbler. Så Milles mor spørger om de vil have hendes gamle men nej.

Lidt efter lidt begynder Mille at blive forelsket i den nye dreng Sami, der lige var flyttet ind. Mens hun bliver mindre og mindre forelsket i Kenny.

Sami spørger Mille om hun vil være med i hans band som rapper. Først ville hun ikke, men Sami får hende overtalt. De øver og øver i bandet mens Kenny sidder hjemme i lejeligheden og ikke ved hvor Mille er.

Kenny skaffer sig et job så de kan få de nye møbler.

Da Kenny har arbejdet i et stykke tid, får han råd til at købe nye møbler og overasker Mille da hun kommer hjem.

Men en dag på arbejdet bliver Kenny ringet op af pusheren Dennis. Han siger at han har set Mille og Sami rende rundt med hinanden i hånden på vej over til ungdomspensionen. Så Kenny styrter ud af døren og hen til ungdomspensionen og hen til døren, hvor Sami’s værelse ligger. Han banker hårdt på døren mens han råber Mille. Mille skyndte sig at lægge sig under sengen og gemme sig. Da Sami åbner døren er Kenny meget sur, og spørger efter Mille, men Sami sagde at han ikke havde set hende.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver