1 / 2 sider - klik for at bladre

Global opvarmning: synspunkter og konsekvenser

Det er gratis at oprette en konto

Global opvarmning: synspunkter og konsekvenser er en samfundsfag-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 7. Fylder 2 sider (771 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 30. marts 2010.

Opgaven analyserer forskellige synspunkter på global opvarmning, herunder CO2's rolle og solpletteori. Den diskuterer også risikoen for klimakrig, migration og de miljømæssige konsekvenser. Afslutningsvis reflekteres over menneskelig adfærd og passivitet i forhold til klimaforandringerne.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid diskussion af global opvarmning med forskellige synspunkter og personlig refleksion. God struktur og relevant indhold for andre elever.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • co2
  • global opvarmning
  • jyllandsposten
  • klimaforandringer
  • klimakrig
  • menneskelig adfærd
  • migration
  • miljø
  • solpletter

I de to artikler fra Jyllandsposten bliver der set på den globale opvarmning fra forskellige synsvinkler. I kilde 1 har man en synsvinkel, som koncentrerer sig om CO2 som den store synder, og om hvordan isen på Nordpolen bliver mindre år efter år. I kilde 2 fokuserer man på noget helt andet hvad angår global opvarmning. I stedet for CO2 som synderen, så er det solpletter, der er synderen, og som er skyld i den globale opvarmning. Et punkt, hvor begge artikler går imod hinanden er, når der er snak om isen i Verden om 30-50 år. I kilde 1 bliver der sagt, at isen sikkert er væk til den tid, men i kilde 2 bliver der sagt, at en ny lille istid vil komme omkring år 2055 til 2060.

Teksten ”Risikoen for klimakrig er et hedt emne i en varmere verden” fortæller om hvor lidt vi egentlig ved og de klimaforandringer der er ved at ske, og hvad de kan føre med sig, både miljømæssigt og Stridsmæssigt mellem lande og stater. De forklarer bl.a., at der kan opstå konflikter mellem lande og stater, men tværtimod, så er der i de seneste årtier, været færre dødsofre under konflikter imellem lande og stater. Der bliver også snakket om, at der om 20 år vil være problemer omkring Mellemøsten, Asien og Afrika. Man tror, at klimaet til den tid, vil være så slemt at det vil få millioner af mennesker til at udvandre fra de forskellige lande, og flygte til lande, hvor den globale opvarmning ikke har noget de samme ødelæggende kræfter, som den har i de førnævnte lande. Som eksempel på, hvor alvorlige disse klimaforandringer egentlig er ved at blive, har man nævnt Bangladesh. Bangladesh er et lavtliggende land, hvor der kommer stærkere og stærkere flodbølger ind over landet. Ud over det, så har nabolandet Indien lavet planer om, at bygge et højt pigtrådshegn, så folk ikke kan flygte ind i landet. Det giver et eksempel på, hvor alvorlige klimaproblemer er ved at blive, og det er blot begyndelsen. Ifølge Steen Nordstrøm er alle disse klimaproblemer og emner mest af alt ”skræmmebilleder”. Han mener, at det bare er et opblæst emne. Jeg selv kan godt se, hvad Steen Nordstrøm mener, og kan være enige med ham. Delvist. Selvfølgelig er noget af alt det vi hører i dag om klimaet taget lidt mere ud i det ekstreme. Men det meste af det er jo sandt. Der snakkes rigtigt meget om global opvarmning, og det vil der sikkert blive ved med. Men uanset hvad, så er den globale opvarmning et meget vigtigt emne, som skal tages op. Og den globale opvarmning er ikke kun skræmmebilleder, det er alvorligt. Derfor er jeg kun delvist enig med Steen Nordstrøm.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Lignende opgaver