1 / 10 sider - klik for at bladre

Analyse af Natasjas 'Gi' mig Danmark tilbage'

  • Dansk
  • 10. klasse
  • Afleveret til 12
  • 10 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Analyse af Natasjas 'Gi' mig Danmark tilbage' er en dansk-opgave til 10. klasse, afleveret til karakteren 12. Fylder 10 sider (1.270 ord, ca. 6 min. læsning) og blev publiceret 24. april 2010.

Analyse af Natasjas sang 'Gi' mig Danmark tilbage' fra 2007. Opgaven redegør for digtets hovedtemaer som politik, kriminalitet og ytringsfrihed. Den undersøger ydre og indre komposition, ordvalg og anvender aktantmodellen til at belyse de politiske budskaber. Perspektivering til Christiania-sangen 'I kan ikke slå os ihjel' indgår.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid og velstruktureret analyse af Natasjas sang, der dækker temaer, komposition og politiske budskaber. Anvender aktantmodellen og perspektiverer relevant.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • anders fogh
  • christiania
  • gi' mig danmark tilbage
  • lyrikanalyse
  • natasja
  • politisk digt
  • rap
  • samfundskritik
  • udlændingepolitik
  • ungdomshuset

I digtet gives der en positiv holdning over for Christiania ”lad Staden være Staden”5

De negative holdninger der gives udtryk for er bla. Indvandrepolitikken ”Det’ snak… egen butik”5

Hvordan fortælles teksten?:5

Ydre komposition:5

Indre komposition:6

Ordvalg:7

Aktantmodel8

Politiske budskaber:9

Vurdering:9

Perspektivering:10

Analyse af lyrik

1. Præsentation

Gi’ mig Danmark tilbage – af Natasja, som blev udgivet i 2007. Dens hoved genre er lyrik, det er digt i ubunden form og det er et sangnært digt.

2. DigterportrætNatasja Saad, født i 31. oktober 1974 og døde i en bilulykke den 24. juni 2007. Hun var en dansk rapper og sangerinde. Hendes far er sudanesisk og hendes mor er dansker. Hun bliver kaldt Little T. Natasja startede med at synge som 13’årig. Udgivelser: Release (2005), ”Cover Me” og ”Sommercute.” (2004) Hun har også vundet en reggaekonkurrence i Jamaica.

Døden: Natasja døde i en trafikulykke på Jamaica. Man tror at oversagen til ulykken var at chaufføren var beruset af Marihuana.

Natasja er begravet Assistens Kirkegård i København. Efter hendes død, blev hendes sidste album udgivet, ”I Danmark er jeg født”. Nu er der en gade på Christiania som heder Natasjas Gade og der er blevet lavet en mindegrafitti på kajkanten ud for havneparken.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver