1 / 2 sider - klik for at bladre

Debatindlæg om unges viden og internetbrug

  • Dansk
  • 8. klasse
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Debatindlæg om unges viden og internetbrug er en dansk-opgave til 8. klasse. Fylder 2 sider (506 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 20. april 2010.

Dette debatindlæg af Kaj Boergesen udforsker spørgsmålet om, hvorvidt unge er dummere end tidligere generationer på grund af internettet. Teksten argumenterer for, at sociale medier og søgemaskiner ikke gør unge dumme, men derimod bevidste om den sociale omverden og teknisk viden. Den berører også unges læsevaner og relevansen af historisk viden i det moderne samfund.

Redaktørens vurdering
7 God
Debatindlæg med klar argumentation om unges viden og internetbrug. Selvom det er kort, er det en fuldført tekst, der kan give inspiration.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • almen viden
  • debatindlæg
  • digitalisering
  • internet
  • læsning
  • sociale medier
  • ungdom
  • viden

Er unge virkelig så dumme som folk går og tror? Facebook, Google, MySpace & Youtube gør ikke unge dummere men derimod unge bevidste om hvad der foregår rundt omkring i verdenen. Måske ikke hele verdenssituationen omkring klimaproblemer, politik osv. Men mere den sociale del af det. Det er blot sociale netværk som holder unge opdateret omkring omverdenen – rent socialt set.

”Er unge virkelig dummere end aldrig før?”

Gør internetsider virkelig unge dumme?

Hvordan kan de populære hjemmesider som Google, Facebook, MySpace og Youtube gøre unge dummere?! Google er en søgemaskine spækfyldt med viden og andre interessante ting. Bare hvis man giver det en chance og klikker lidt rundt på søgemaskinen i 2 minutter kan man stort set få ens spørgsmål besvaret? Er der et ord man har set eller hørt, og man ikke ved hvad det betyder? Så slå det op på nettet .. og så har man en perfekt forklaring på hvad ordet betyder og er man i tvivl kan man finde flere tusinde andre resultater fra andre sider der har givet deres kvalificerede bud. Facebook & MySpace er sociale netværk som holder folk opdateret omkring deres venner og familie. Youtube er nok bare til hvis man keder sig og gerne vil se et sjovt videoklip eller hvis man har hørt en god sang som man gerne vil høre igen.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver