Professor Bauerlein påstår at vi er den dummeste generation nogen sinde. Min mening er han bare skulle holde sin kæft, for det er vi bare ikke!
Bogen The dumbest generation af Professor Bauerlein, er en gang lort! Eller det kan da godt være det er sådan i Amerika men ikke i Danmark! Ikke hvor jeg bor. Jeg har flere venner hvis gennemsnit er på 9 eller over. Vil du så sige at i generationen før os havde gennemsnit på mindst 10? Hvilke noget lort han lukker ud.
Facebook har måske taget noget af vores tid, men det har da ikke gjort os dummere, og google har jo kun gjort os klogere. Det hjælper jo os i daglig dagen, i skole og der hjemme. Youtube er jo ikke noget vi bruger meget af vores tid på, vi går derind vælger en sang og går ud igen.
Enkle gange ser vi da også nogle videoer som American funniest home videos, okay måske når man ser dem, kan man godt blive enig med Bauerlein. De er ikke så intelligente nogen af dem. Men der er jo også stor forskel på Danmark og America. Folk er jo i det hele taget langt dummer derover. Det ser man både på deres vægt gennemsnit, kriminalitet og misbrug. Men det har selvfølgelig heller ikke noget at gøre med deres computer forbrug.
Det er gratis at oprette en konto