Jeg vil i denne opgave forklare om sammenhængen mellem voldsfilm og aggressivadfærd, som Nanna Holst også forklares i en avis artikel; ”Voldsfilm virker på de voldelige”, artiklen er fra Morgenavisen Jyllands-Posten den 17. april 1994. Nanna Holst har meget af sit materiale fra Berl Kutchinsky, som er krimolog ved Københavns Universitet.
Artiklen handler om hvorvidt voldelige film påvirker børn og unge i den negative retning. I artiklen er der beskrevet et forsøg hvor der er blevet undersøgt hvad voldsfilm gør ved børn og specielt børn som er voldelige.Nanna Holst omtaler i artiklen at det ikke er de absurde skræk film som giver de store problemer, der imod er det de almindelige actionfilm hvor det er helten der vinder over de onde.
Det vil jeg ikke give hende ret i for efter min mening vil jeg tro at det er skræk filmene der er de værste da det er dem der er mest bold og vold i. Men tror også at actionfilm kan påvirke børnene gevaldigt.
I starten af artiklen taler hun også om en anden undersøgelse, hvor man har undersøgt flere 1000 børn. Man har vist en film for dem og bagefter har man undersøgt hvordan deres adfærd er. Ud fra det kan man konkludere, at børn bliver påvirket i kort tid efter filmen, og det er kun de børn der er lidt voldelige i forvejen der vil blive påvirket af filmene. Det skriver hun også at det kun er kort efter filmen at børnene er voldelige. Det er jeg helt enig med hende, fordi jeg tror at hvis der sker en påvirkning på børnene er det meget kortvarigt højst 1 dag eller 2 efter man har set filmen, da man højst sandsynligt ikke kan huske detaljerne derefter.
Det er gratis at oprette en konto