1 / 10 sider - klik for at bladre

Pindsvin

  • Biologi
  • 9. klasse
  • Afleveret til 7
  • 10 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Pindsvin er en biologi-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 7. Fylder 10 sider (1.424 ord, ca. 6 min. læsning) og blev publiceret 25. juli 2010.

En biologi opgave om pindsvin. Der står sådan ca. alt om pindsvinet ;-) Ehm, ved ikke lige hvad mere a skrive??

P I N D S V I N

(Erinaceus europaeus)

Mikkel Eklund

Biologi

INHOLDSFORTEGNELSE:

Side 1: Pindsvinets udseende.

Side 2: Pindsvinets levesteder, pindsvinets føde.

Side 3: Pindsvinets levevis.

Side 4: Fortsat.

Side 5: Pindsvinets formering, pindsvinets spor og efterladenskaber.

Side 6:, Pindsvinets fjender.

Side 7: Litteratur- og kildeliste.

PINDSVINETS UDSEENDE:

Pindsvinet er brunligt, men sommetider kan man finde albinoer, altså helt hvide pindsvin. Et pindsvins længde varierer mellem 16- 30 cm., mens halen måler mellem 1,5- 3 cm. Pindsvinet vejer for det meste mellem 500 – 1500g.

Pindsvinets kendetegn, piggene, findes i tusinder på hvert pindsvin. Antallet kan svinge fra 5000- og helt op til 7000 pigge.

De meget spidse pi

Et pindsvins pig forstørret ca. 20 gange.

gge er placeret på ryggen, hvor de bruges som forsvar mod andre farer. Piggene er 2-3 cm. lange og måler godt 1 mm. I diameter. Piggenes farve er lysere end pindsvinet, normalt har de en ’’cremefarve’’. For enden af hver pig er der muskler, som bruges til at rejse eller lægge piggene. Piggene er en slags hår af keratin, som man også ser i menneske negle, klør og dyre horn.

Hoved, bug og lemmer er forsynet med nogle grove hår.

Pindsvinets hoved er spidst, med små ører og øjne, og en fugtig sort snude, der kan minde lidt om en grisetryne.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver