1. De oplevelser og impulser vi får gennem vores sanser, er mennesket det eneste der i stand til at tænke over. Vi tænker over hvad vi vil gøre og prøver at forestille os flere muligheder og bruger vores erfaring på nye måder. Sproget som vi har, er meget kompliceret, vi bruger det i sammenhæng med tænkning, skrivning og samtale. Vi kan bevidst vælge hvordan vi vil leve livet.
2. Centralnervesystemet består af storhjerne, lillehjernen, den forlængede marv og rygmarven. Det er forbundet med alle dele af kroppen.
3. Sansenerverne forbinder sanseceller overalt i kroppen med centralnervesystemet.
4. I hjernestammen er der betydelige centre der styrer forskellige funktioner i kroppen. Hjertets hastighed, blodtrykket, åndedrættet og fordøjelsen bliver styret derfra. Disse områder skulle gerne fungere, uden at vi behøver at tænke på det, for hvis der er noget der ikke fungere kan det være livstruende.
5. Bevægelserne i kroppen sender beskeder til lillehjernen. Fra kroppens led og muskler går der besked til lillehjernen. Den koordinerer alle bevægelserne så vi ikke falder når vi går. Lillehjernens koordinering af bevægelserne bliver bedre, ved hjælp af indlæring og gentagelse.
6. Følelser bliver styret i det limbiske system. Nervecellerne sender de signaler af følelser, vi ikke selv kan kontrollere.
Det er gratis at oprette en konto