D.19 April 1940: Tyskerne fare ind over de danske grænser imens de angriber danskerne smider de sedler ned over Danmark hvor der står at de har besat Danmark. Danmark gør lidt modstand og de bekæmper et par kampvogne og 13 soldater døde den dag.
1940 krav: Indtil 1943 var den danske regerings politik at vi skulle holde med tyskland og derfor krævede tyskerne mørklægning i byerne.
Hverdagen: Tyskerne sagde til danskerne at grunden til de besat Danmark var at de ville sørge for at England ikke angreb os så hverdagene var som de var før men skolerne ændrede sig hvor man skulle lære nazi ting og et par lukkede også fordi de tyske soldater skulle bruge skolerne.
22 Juni 1941 tyskerne angriber: Den dag gik tyskerne i krig mod Sovjetunionen. Danmark kom med i det og tyskerne krævede at vi fangede 70 navgivende kommunister men danskerne fangede over 130 og det er danskerne ikke stolte over.
1941 det danske frikorps: Da tyskerne ønskede dansk deltagelse i krig startede regeringen ”Dansk frikorps” og mange danskere kom med i korpset og kæmpede i krige men med dansk flag og dansk officere. Mange blev også nazister selvom der ikke var noget krav til det.
Det er gratis at oprette en konto