Side 1 af 2

Historie

Historie er en historie-opgave til 3.g el. lign, der blev afleveret med karakteren -. Opgaven fylder 2 sider (422 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 25. februar 2021.

  • Historie
  • 3.g el. lign
  • Karakter -
  • 2 sider PDF

Skribentens beskrivelse af Historie

Der er sammenhæng i, at der er flere stormagter, hvilket teksterne og dokumentaren fastgør. Terrorismen knytter sig til verdensordenen og dermed udvikler terrorismen sig heri.

Uddrag fra opgaven

07.05.2020 - Skabelsen af Al-Qaeda 1. "Hvilke sammenhænge og paralleller kan der ses og trækkes mellem terroristerne i dokumentaren og de karakteristika hos terrorister og årsagsforklaringer bag terrorisme, som Birthe Hansen fremhæver i kapitel 9 og 10, som blev læst i sidste uge?" Der er sammenhæng i, at der er flere stormagter, hvilket teksterne og dokumentaren fastgør. Terrorismen knytter sig til verdensordenen og dermed udvikler terrorismen sig heri. Derudover er der mange paralleller der kan trækkes mellem terroristerne i dokumentaren og de karakteristika hos terroriser som Birthe Hansen fremhæver i kapitel 9 og 10. Helt overordnet kan identitetskriser, fundamentalisme og

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Lignende opgaver