95 % består af kristne og ca. 19 % katolikker, 32 % baphister og ca. 20 % anglikanere.
Sprog
De taler både engelsk og kreolsk
I 1987 var arbejdsløsheden helt op på 18- 35%, kvinder og unge under 25 år var de mest ramte. Det var derfor indbyggerne vendte imod Haiti, der i stort antal gik i land på øen og fik arbejdstilladelse af myndigheden.
Nordamerikansk regering anklagede ministeren pindling for at Bahamas blev brugt som transitland for narkohandel. Vidneudsagn fremsat i forbindelse med retssagen mod Panamas tidligere stærkere mand, Manuel Antonio Noriega, tyder på at pindling havde modtaget 5 millioner i bestikkelse.
Natur/klima
Temperaturen i Bahamas er 29 grader om vinteren og 30 grader om sommeren. Der falder ca. 1200mm om året.
Orkan
I september 1999 blev Bahamas ramt af orkanen floyd, den værste på det tidspunkt. Tusinder af mennesker blev evakueret, og vindene der hærgede landet i 12 timer nåede op på en hastighed af 240 kilometer i timen. Den hærgede hele bydelen og ødelagde skibe og afbrød forbindelse med Nassau. Ministeren Hubert ingraham overfløj efterfølgende de berørte området i følgeskab med USA's ambassadør Arthur Schechter.
Andre vigtige byer
Grand Bahma 42.400 indbygger, Eleutera 3.300 indbygger, Andros 2.800 indbygger, long Island 1.800 indbygger.
Det er gratis at oprette en konto