Geografi er studiet af jordens overflade. Ordet stammer fra de græske ord geo- ("jorden") og graphein ("at skrive, tegne, eller videnskaben om-").
Geografi er meget mere end rejsebeskrivelser (etnografi) og studiet af landkort (kartografi). Ikke alene undersøger man, hvad der er hvor på jorden, men også hvorfor og hvorfor det ikke er et andet sted. Dette bliver studeret både under naturlige forhold og under menneskelig påvirkning. Konsekvenserne af disse forskelle bliver også studeret.
Bakkeø:
En bakkeø er et landområde som er dannet under sidste mellemistid, og som rager op over det omgivende flade land.
Bakkeøer i Danmark: bakkeø, dansk betegnelse for de istidslandskaber fra den næstsidste istid (Saale), der findes i Vestjylland, og som ikke dækkedes af gletschere under den sidste istid (Weichsel). Benævnelsen stammer fra E.M. Dalgas. Bakkeøerne fremtræder som jævne til bakkede højdedrag, der rager op over hedesletterne. De adskiller sig fra de østdanske morænelandskaber ved udjævnede landskabsformer, vandløb med jævnt fald og en stærkt udvasket jordbund.
Skovbjerg Bakkeø, DK´s største bakkeø:
Skovbjerg Bakkeø, Danmarks største bakkeø mellem Storå og Skjern Å syd for Holstebro; ca. 1600 km2. Den har i modsætning til de fleste andre bakkeøer et stedvis imponerende relief og når i Tihøje 111 m.o.h. Området består af gletscher- og smeltevandsaflejringer fra næstsidste istid (Saale) og er omgivet af smeltevandssletter fra sidste istid (Weichsel). Bakkeøens landskabsformer er stærkt påvirket og udjævnet af periglaciale processer som fx jordflydning, nivation og vårflom i løbet af den knap 110.000 år lange Weichsel-periode. I vest er den lavtliggende og opsplittet af Stadil og Nissum Fjorde. Mellem Holstebro og Ringkøbing findes store indsander med plantager og heder. Den øvrige del er i det væsentlige dyrket land.
Det er gratis at oprette en konto