1 / 2 sider - klik for at bladre

Istidslandskaber i Danmark: moræne, dødis, ås og tunneldale

  • Geografi
  • 9. klasse
  • Afleveret til 7
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Istidslandskaber i Danmark: moræne, dødis, ås og tunneldale er en geografi-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 7. Fylder 2 sider (593 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 25. oktober 2012.

Gennemgang af centrale istidslandskaber i Danmark, herunder moræne, dødis, ås, tunneldale og bakkeøer. Opgaven beskriver dannelsen og karakteristika for hver landskabsform og perspektiverer til istiden i Danmark, med fokus på Saale- og Weichsel-istiderne og deres indflydelse på landskabet.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Faglig redegørelse for istidslandskaber i Danmark med klare definitioner og eksempler. God struktur og dækker emnet fyldestgørende.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • aas
  • bakkeøer
  • danmarks geografi
  • dødis
  • geologi
  • istidslandskaber
  • moræne
  • saale-istiden
  • tunneldale
  • weichsel-istiden

Moræne er om man så må sige én "usortering" dvs. Ler, sand/grus og sten blev blandet sammen! Et morænelandskab fremtræder oftest som store bakker eventuelt med mange dødishuller, men dødis kommer vi ind på senere. Morænelandskaber er som regel døde for liv da det som sagt for det meste indeholder ler,sand/grus og sten eller som man også kan kalde det: "Sedimenter". Når gletsjerne bevægede sig skabte de også bjerg - bakker som kaldes endemoræne og sidemoræne som er bakker det blev skabt langs gletsjerne og fælles betegnelse: "randmoræner".

Dødis:

Dødis er faktisk gletsjeris, der ikke længere er i bevægelse og derfor har skabt dødishuller dvs. en isblok på en masse tons har presset jorden ned og når isen så er smeltet har den efterladt et krater andre større end andre! I Danmark har vi også et eksempel på dette nemlig: Hertugdalen, Hertugdalen i dag består af udelukkende mose jord. Det hedder dødis fordi det har løs slået sig fra resten af "gruppen" om man så må sige, men det er faldet af og lagt sig til at "dø" med jord på toppen så det bliver isoleret.

Ås:

En ås er en bakke, som er dannet af smeltevandsaflejringer i en tunnel under en gletsjer. Gletsjeren kan indeholde sedimenter fra Norge, Sverige og Finland. Når gletsjeren så smelter bliver der dannet tunneller og der løber der meget vand. I vandet er der store og små sten/sedimenter fra gletsjeren som bliver lagt (aflejret). Dvs. i en Ås ligger stenene sorteret, derfor har man gravet mange åse væk – det er jo nemmere at finde sten i en bestemt størrelse i en ås.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver