1 / 2 sider - klik for at bladre

Analyse af Anders Johansens 'Supernova'

  • Dansk
  • 9. klasse
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Analyse af Anders Johansens 'Supernova' er en dansk-opgave til 9. klasse. Fylder 2 sider (1.506 ord, ca. 7 min. læsning) og blev publiceret 2. oktober 2010.

Denne opgave analyserer Anders Johansens roman 'Supernova'. Den redegør for bogens handling, karakteriserer hovedpersonerne Sten og Nanna, og diskuterer centrale temaer som familiens sammenhold, sandhed og incest. Opgaven indeholder også en indre monolog fra karakteren Sofie.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid analyse af romanen 'Supernova' med detaljeret personkarakteristik, temadiskussion og kreativ opgave. Velfunderet med citater og god struktur.
Struktur
12
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
12
  • anders johansen
  • ansvar
  • familie
  • incest
  • karakterudvikling
  • sammenhold
  • supernova
  • ungdomslitteratur

Sammenholdet. Bl.a. fordi at faren er meget opsat på det, men det er i det hele taget hans skyld, at de ikke holder sammen til sidst. Man kan tydeligt mærke på familien at de ikke snakker sammen, og hvis der er problemer må Sten være den store og klare det. Man finder hurtigt ud af at der er noget der har påvirket familien som man finder ud af (s. 64) efter moren som døde af kræft, og der står faren og holder om, Sten, Nanna og Sofie og siger ’’nu er vi kun os fire, vi vil altid holde sammen uanset hvad’’ og den sætning viser at det er vigtigt for faren at der stadig vil være sammenhold i familien, og at de nok skal klare det. Men det påvirker faren meget.. f.eks. ’’når et fly buldrede hen over huset og vækkede mig midt om natten, kunne jeg høre ham(far) gå frem og tilbage nede i stuen. Jeg hørte ham også græde og tale med sig selv…’’ eller ’’om dagen gik han rundt som en robot. Han passede arbejdet, men ellers sad han med en øl i hånden’’ faren bliver nærmest beskrevet som en zombie, og Sofie som næsten var tretten på det tidspunkt måtte passe sine søskende og endda faren. Men to år efter, en dag hvor Sten læser en bog for Nanna, har faren og Sofie et skænderi, om at han ikke skal røre ved hende. Sten forstår ikke hvad hun mener, eller også vil han bare ikke forstå det. Dagen efter skænderiet, var Sofie væk.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver