Side 1 af 3

Grupper

Grupper er en samfundsfag-opgave til 9. klasse, der blev afleveret med karakteren 7. Opgaven fylder 3 sider (832 ord, ca. 4 min. læsning) og blev publiceret 10. oktober 2010.

  • Samfundsfag
  • 9. klasse
  • Karakter 7
  • 3 sider PDF
  • 15 downloads

Skribentens beskrivelse af Grupper

En god og reflekteret opgave i Samfundsfag om samfundets grupper. Her er lidt om rockerne og indvandrerne. to vidt forskellige grupper.

Uddrag fra opgaven

Rocker 29 oktober 2009 Kilder: ekstrabladet. Link: ekstrabladet.dk/112/arti#16B6E3 HA-rocer beskudt på åben gade Dette er den meget højtstående HA-rocker. Bent Svane Nielsen – ”Blondie” Denne artikel handler om, at en rocker der er blevet beskudt i sin bil på Frederiksberg. Faktisk lige på grænsen til Nørrebro. Han var blevet skudt, mens han sad i sin bil, som var parkeret på en parkeringsplads tæt på Nordre Fasanvej. To mænd med udenlandsk islæt skulle efter sigende være flygtet enten til fods eller på en knallert. Den 51-årige HA-rocker startede sin karriere i rockermiljøet som 17-årig. Han har tidligere siddet inde for dobbeltdrab

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Du har også set på

Lignende opgaver