1 / 3 sider - klik for at bladre

Skateboarding: livsstil, kultur og historie

Det er gratis at oprette en konto

Skateboarding: livsstil, kultur og historie er en samfundsfag-opgave fra 2008 til 8. klasse, afleveret til karakteren 7. Fylder 3 sider (939 ord, ca. 4 min. læsning) og blev publiceret 14. januar 2010.

Denne opgave beskriver skateboarding som en livsstil og en kultur. Den gennemgår musikkens betydning, især punk og hip hop, samt sportens udvikling fra de første tømte swimmingpools til moderne street skating. Opgaven belyser også fællesskabet og legenderne inden for skatekulturen.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid beskrivelse af skateboardingens kultur, historie og sociale aspekter. Teksten er velstruktureret og informativ, hvilket gør den velegnet som inspiration.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • fællesskab
  • hip hop
  • livsstil
  • punkmusik
  • skateboarding
  • skatekultur
  • sportshistorie
  • street skating
  • ungdomskultur
  • vert skating

Skateboarding er en livsstil, og en livsstil har brug for et soundtrack. Derfor spiller musik en vigtig rolle i skatekulturen. Både når man skater på gaden, og når man chiller efter en hård dag ved rampen. Punk og hip hop har altid været den foretrukne musik. Når man skater må musikken gerne være hurtig, og derfor har punkmusikken og old school hip hoppen næsten altid været ideel at skate til. Punk er musik i højt tempo, nogle simple akkorder, og en attitude, der skider på alt det, der er normen. Old School hip hop er let på melodi og tungt på trommer. Grund-elementer, der passer godt til skateboardkulturen. Men det passer også bare godt til populærkulturen generelt. I 1990'erne så man, hvordan skater-punk blev meget populært, fordi bands som Offspring, Green Day og senere Sum 41 formåede at lave decideret pop, der hentede en del inspiration fra skaterpunk. Disse bands fik et stort publikum udenfor skateboard kredse. Senest har man kunne se skateboarding i Avril Lavignes "Complicated" video. Men skaterne bruges udelukkende til at opbygge et image, sangen har nemlig intet med skating at gøre.

Det stopper aldrig!

Det er en ny verden, der åbner sig, når man begynder at skate. Der er ikke noget, der hedder faste mødetidspunkter. Der er ikke nogen træner, der svinger pisken over nakken på en, selvom man er ved at kaste op på grund af dårlig kondi. Man starter, fordi man har lyst. Man bliver draget hen til skateparken på grund af fællesskabet, eller fordi man er blevet bidt af at skate og af at lære nye tricks. Skating er en livsstil, og mødet med ramperne, tricks og kulturen kan komme på mange forskellige måder. Nogle har en kammerat, der skater, andre har måske set det på afstand og er blevet nysgerrige.Som i alle andre sportsgrene kræver det talent og mod at blive rigtig god, men det er også muligt at skate på et socialt plan. Mange fremhæver nemlig kammeratskabet omkring skating som en væsentlig grund til, at de bliver ved.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver