Grundforløbsprøven
Mad til mennesker
Sundhed
Fedme og relaterede lidelser
Hygiejne
Mikro-organismer
Bager
Mandarinkage
Franske snegle
Kanelstang
Spandauer
IT
Skriflig rapport
Dansk
Portfolie
Miljø
Energi, vand og affald
Varekend-skab & naturfag
Margarine
Tema
Margarine
[NAVN A]
Gmtm07B EUC Ringsted
Juni 2010
Indhold:
Kendskab til margarineS.3
MikroorganismerS.3-4
Energi, vand og affaldS.4-5
Varekendskab til margarine
Margarine blev opfundet i Frankrig omkring 1860. Det var opfundet af den franske kemiker Hippolyte Mège-Mouriès. Dengang bestod margarinen hovedsageligt af skummetmælk og animalske fedtstoffer. Margarinen blev dengang også kendt som ”kunstsmør”. Det er proteinerne i skummetmælken der gør margarinen fast ved normale stuetemperaturer.
I dag er margarinen lidt anderledes. Vi bruger mange olier til fedtstoffer i margarinen og meget margarine er uden animalsk fedt. Nye sammensætninger betyder også forskelligt margarine. For eksempel har vi i dag margarine specielt til oprøring, stegning og udrulning. Oprøring er det der bruges i for eksempel deje og rørkager. Stegning er det flydende margarine, vi putter på panden, når vi skal stege. Margarinen til udrulning er utrolig fast og strækbar. Dette betyder at vi kan rulle en dej med margarine meget lang før margarinen skiller.
Mikroorganismer
Hygiejne er en utrolig vigtig faktor når man arbejder med fødevarer. Mikroorganismer(som navnet hentyder) er helt små organismer, usynlige for os. De gør os syge og gør vores mad dårlig. Dog har vi fundet måder at udnytte de små bæster på. Blandt andet ved gæring, hvor vi udnytter deres appetit, vækst og adskillelse af affaldsstoffer.
Det er gratis at oprette en konto