Formålet er at adskille ethanol fra rødvin ved destillation.
Teori:
Destillation er en metode hvor man skiller 2 væsker fra hinanden fx ethanol og vand. Man starter med at varme blandingen op til dets kogepunkt, de dampe der kommer, bliver så kølet ned og den væske der så kommer ud af det opsamles. Ethanol har et kogepunkt på 780c og vand har det på 1000c og det man fandt ud af var at de dampe der kom indeholdte begge stoffer, men der var dog mest ethanol. Hvis man så har to stoffer som har et højere kogepunkt, vil dampene kun indeholde det stof med det laveste kogepunkt.
Materialer:
250 ml. rundkolbe med slib.
Varmekappe.
Claisenopsats.
Termometer med slib.
10 ml. måleglas.
5 ml. fuld pipette.
Stativ med klemme og muffe.
Gummislanger
Opstilling:
Fremgangsmåde:
Man starter med at sætte tingene sammen. Rundkolben bliver sat ned i varmekappen, rundkolben bliver sat oven på osv. ses på opstillingen.
Derefter bliver vinen målt af, præcis 100 ml og bliver hældt op i rundkolben. Der efter tænder man for varmekappen og venter på at det koger.
Når det begynder at koge skruer man lidt ned for den. Man venter så på at komme en væske.
Det er gratis at oprette en konto