Danskerne har ikke forstand på hvad der sker omkring i verden, der bliver solgte danske værdier, fortalt løgne om masseødelæggelsesvåben og vi er samfundets nikkedukker. Fattigdommen bliver værre og Danmark har ikke skiftet de glade briller ud med sandheden.
af [NAVN A]
Umiddelbart ser det ud som om, at har vi alt hvad vi behøver her i vores yndige land Danmark. Bil, hus og brød på bordet lider ingen af. Selv dem vi ser op til Amerikanerne synes vi er de lykkeligste folk i verden. Det er vi vel også kan man konstatere. Selvom vi har alt hvad vi behøver, retter vi fokusset mod terrorisme i stedet for at bekæmpe fattigdommen siden Anders Fogh overtog præsident positionen 2001. Folk aner ikke hvad der foregår omkring dem, fx da Anders Fogh solgte danske værdier ved at tage initiativ til at drage i krig pga. en Nato-position, troede danskerne at vi udryddet våben som besiddelse af Osama. Det kræver en vis erfaring og forståelse at forstå hvad jeg mener.
Det er for dårligt at vi vælger at spytte penge ind til krig i stedet for samfundskonstruktion i ulandende. Nogle er endda nød til at prostituere sig for at få mad, det er grænseoverskridende. Hvorfor? Godt spørgsmål, men endnu et bedre spørgsmål; hvorfor bruger nogle folk over 2000kr om måneden på deres hund, mens 200 millioner lever under en dollar om dagen, som svarer til 150 personer for den hund?
Det er gratis at oprette en konto