1 / 4 sider - klik for at bladre

Ioniserende stråling: en fysikrapport

  • Fysik
  • 9. klasse
  • Afleveret til 10
  • 4 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Ioniserende stråling: en fysikrapport er en fysik-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 4 sider (735 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 28. september 2011.

En fysikrapport om ioniserende stråling. Dokumentet redegør for, hvad ioniserende stråling er, og beskriver radioaktive atomkerner samt de tre hovedtyper af stråling: alfa, beta og gamma. Rapporten forklarer desuden henfaldsprocesser, baggrundsstråling, halveringstid og strålingens anvendelse i medicin og industri.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Velskrevet og struktureret fysikrapport om ioniserende stråling. Dækker centrale begreber og er velegnet som inspiration for andre elever.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • alfastråling
  • baggrundsstråling
  • betastråling
  • fysik
  • gammastråling
  • halveringstid
  • henfald
  • ioniserende stråling
  • radioaktivitet

Ioniserende stråling

Fysik rapport

(Symbol for ioniserende stråling)

Indhold:

Hvad er ioniserende stråling?

Hvad er en radioaktiv atomkerne?

De tre typer stråling:

Alfa stråling

Beta stråling

Gamma stråling

Hvad kan stoppe dem?

Hvad sker der med kernen når den henfalder?

Hvad er baggrundsstråling?

Hvad er halveringstid?

Hvor og hvornår anvender vi stråling?

Når noget bliver ioniseret af stråling, er det når stråling har så høj energi at når den rammer eller støder sammen med f.eks. et atom, så vil en eller flere elektroner blive stødt væk fra atomet. Når atomet mangler de her elektroner, så vil det ikke længere være et atom, men en ion. Derfra kommer navnet ”ioniserende stråling”. Når noget også bliver ioniseret, så ændre det også egenskaber. Det kan man se ved at atomet bliver til en ion. Man kan også forklare det som at hvis man har et atom med kerne osv., og der så kommer en radioaktiv stråling ind og rammer atomet, og får de her elektroner til at blive stødt væk fra atomet, og da det at ionisere netop er det radioaktiv stråling gør, så kan man derfor kalde ioniserende stråling, for radioaktiv stråling også.

En radioaktiv atomkerne er ustabil og kan udseende en partikel. Hvis det sker, ændrer atomkernen sig. Man kalder det også at den henfalder. En atomkerne er også ustabil, hvis den har for mange eller for få neutroner i forhold til antallet af protoner.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver