Faste

Faste er en religion-opgave til 9. klasse, der blev afleveret med karakteren 7. Opgaven fylder 1 side (385 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 26. marts 2011.

  • Religion
  • 9. klasse
  • Karakter 7
  • 1 side PDF
  • 1 downloads

Skribentens beskrivelse af Faste

At faste gør os et godt menneske og når vi faster, kan vi altid huske vores gud og vores profet. Mens man faster prøver man, at gøre de rigtige ting. Vi tænker over situationerne, og udføre dem på en god måde. Når en dreng fx snakker dårligt om en bekendt person, mens han faster, kan han prøve på at lade være med det, man siger måske undskyld, måske siger man endda ikke noget fra begyndelsen.

Uddrag fra opgaven

Skrevet af: Yusuf SakalReligion12.01.2011 ER DET USUNDT AT FASTE At faste gør os et godt menneske og når vi faster, kan vi altid huske vores gud og vores profet. Mens man faster prøver man, at gøre de rigtige ting. Vi tænker over situationerne, og udføre dem på en god måde. Når en dreng fx snakker dårligt om en bekendt person, mens han faster, kan han prøve på at lade være med det, man siger måske undskyld, måske siger man endda ikke noget fra begyndelsen. Faste når man faster så er det usundt, fordi at dine organer arbejder i 1 måned

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Du har også set på

Lignende opgaver