Indholdsfortegnelse
Indholdsfortegnelse
El på bilen 2
Lovkrav til lygter på bilen2
Fjernlys 2
Nærlys2
Baklys2
Blinklys3
På bilen skal der være3
Akkumulator3
Relæ 3
Konklusion 4
El på bilen
Lovkrav til lygter på bilen
Fjernlys
Fjernlys skal lyse vejen op hundrede meter frem og være den samme farve begge to (hvid/gul). Lige meget hvor mange fjerlys lygter du har skal de alle tænde på samme tid. Og de skal være mellem 10.000 og 225.000 cd. Der skal også være en lampe på instrumentbrædtet der viser den lyser.
Nærlys
Skal lyse 30 meter frem og have et fald på 10 mm pr. meter. 120 cm må de højst være over vejbanen og 40cm fra bilens yderste punkt. De skal også hælde lidt til højre side for at kunne oplyse cykelister i den højre vejbane.
Baklys
Baklyset skal kunne hjælpe dig med at se når du bakker. Det skal være mindst 25 cm over vejen men må ikke være mere en 120 cm. Det skal kunne lyse selv når der kun er tænding på.
Blinklys
De skal kunne blinke mellem 60 og 120 gange i minuttet, der skal være nogle foran, bagved og nogen som man kan se fra siden. Og de skal kunne ses i stærkt dagslys.
Det er gratis at oprette en konto