Side 1 af 5

Opgaver til regnvejr

Opgaver til regnvejr er en dansk-opgave til 10. klasse, der blev afleveret med karakteren -. Opgaven fylder 5 sider (1.187 ord, ca. 5 min. læsning) og blev publiceret 21. maj 2011.

  • Dansk
  • 10. klasse
  • Karakter -
  • 5 sider PDF
  • 3 downloads

Skribentens beskrivelse af Opgaver til regnvejr

1. Referat Novellen handler om Karina som går en tur i Pildal og er ked af det fordi hun tror hun er blevet gravid i en brandert. Hun finder så ud af til sidst at hun ikke r blevet gravid og den dreng hun er forelsket i også kan lide hende. 2. Komposition a) Undersøg novellen med hensyn til kronologi og flash back Karinas gåtur – møder Per – flashback med festen. Der er flashback i novellen da Karina flere gange går tilbage og tænker på fx sin første brandert osv. b) Fortalt tid – hvor lang tid forløber der i ”Regnvejr”? Omkring 2 timer. 3. Synsvinkel Vis med eksempler, hvilken fortællertype, der er i ”Regnvejr”. 3. person fortæller – han, hun.

Uddrag fra opgaven

Opgaver til Regnvejr 1. Referat Novellen handler om Karina som går en tur i Pildal og er ked af det fordi hun tror hun er blevet gravid i en brandert. Hun finder så ud af til sidst at hun ikke r blevet gravid og den dreng hun er forelsket i også kan lide hende. 2. Komposition a) Undersøg novellen med hensyn til kronologi og flash back Karinas gåtur – møder Per – flashback med festen. Der er flashback i novellen da Karina flere gange går tilbage og tænker på fx sin første brandert osv. b) Fortalt tid – hvor lang

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Du har også set på

Lignende opgaver