Musik for mig er noget man kan slappe af til, jeg vil sige det er noget af det bedste der er sket i hele verdenshistorien. Jeg tror musik ikke bare er en ting men et stemningsfænomen vi bruger musik til fester, til fodbold kampe, til at slappe af, og sågar til at udtrykke vores følelser med.
Når man tænker over det er det jo bare 3 mænd der står med en guitar og siger nogle ord, men jeg tror det meste går helt ind i hjertet på ikke bare mig men mange folk, og giver dem plads til at udtrykke følelser, og få en indre ro.
Jeg mener det er tusinde gange nemmere at få sine dybeste hemmeligheder ud igennem musik, set i forhold til at fortælle det til andre, jeg tror det er fordi hvis du siger det er der en usikkerhed om de siger det videre, og om de virkelig er til at stole på, men hvis du gemmer det i musik og høre om nogle der har haft det på samme måde som dig, er det nemmere at forstå sig selv.
Jeg tror grunden til mennesker drikker mere på værtshuse når musikken er skuet op, er fordi at musikken virker som en stemning, og jeg tror grunden til de bruger høj musik i Guantánamo som et toturmiddel er fordi det er en stemningspræget. Jeg tror hvis du har en god følelse i kroppen og høre noget musik bliver følelsen endnu bedre, men hvis du har en dårlig følelse eller en usikker følelse i din krop virker det mere nedkvikkende.
Det er gratis at oprette en konto