Side 1 af 2

Bogandmeldelse af blindgænger

Bogandmeldelse af blindgænger er en dansk-opgave til 9. klasse, der blev afleveret med karakteren 10. Opgaven fylder 2 sider (915 ord, ca. 4 min. læsning) og blev publiceret 6. juni 2011.

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Karakter 10
  • 2 sider PDF
  • 2 downloads

Skribentens beskrivelse af Bogandmeldelse af blindgænger

Dette er en boganmeldelse af bogen blindgænger, der står meget om den. den fylder 2 sider. der er beskrivelse af bogen, hvornår den kom ud, hvem der har lavet den, hvad type bog det er, hvilke personer der er med, osv.... jeg synes selv jeg har gjordt meget ud af den, ville godt have haft 12, men vores lære er meget strid. håber det er noget du kan bruge.

Uddrag fra opgaven

Bogens titel: Blindgænger. Bogens forfatter: Peder Hove. Sidetal: 110 sider. Udgivet: 2003 Type bog: Bogen er en Roman. Tema: Krig, hemmeligheder, ansvar. Bogen foregår: Den foregår i nutiden, men også i datid. Da hun fortæller tilbage, på noget der er sket. Hvad bogen generelt handler om: Bogen handler om en kvinde, der vender tilbage til sit hjemland efter flere år. Hvad der skete da krigen startede og om det liv hun har haft i Danmark. Hvad der er sket med hendes far og hvem er hun egentlig. Beskrivelse af bogen: Bogen er interessant, fordi der bliver fortalt om en piges

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Du har også set på

Lignende opgaver