1 / 2 sider - klik for at bladre

Reklameanalyse af Boursin osten

  • Dansk
  • 10. klasse
  • Afleveret til 10
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Reklameanalyse af Boursin osten er en dansk-opgave til 10. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 2 sider (556 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 30. september 2011.

Denne opgave indeholder en reklameanalyse af en Boursin ost reklame. Den gennemgår reklamebilledets elementer, komposition og symbolik. Desuden analyseres tekstens placering, sprog og funktion. Opgaven vurderer også reklamens målgruppe og troværdighed.

Redaktørens vurdering
7 God
En grundig analyse af en reklame, der dækker billedets elementer, tekst og målgruppe. Selvom perspektiveringen mangler, er opgaven velstruktureret og informativ.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
7
  • boursin
  • farvesymbolik
  • fransk kultur
  • kropssprog
  • målgruppe
  • reklameanalyse
  • reklamebillede
  • symbolik

På billedet er der en kvinde (Grøn bluse/top, mørkt hår, mørke øjne, smilende rød mund, glad, afslappet, seksuelt blik), billeder på væggen (lyse farver, og omrids på billederne), Brød og vin (Rødvin, franskbrød/flutes).

Forgrunden: Reklamens produkt (Boursin osten) og den franske tekst.

Mellemgrunden: Kvinden, blomsten, brødet og vinen.

Baggrunden: Billederne, væggen og byen (som man kan se fra vinduet).

Personens kropsprog: Kvinden på billedet virker meget afslappet og glad. Hun virker meget imødekommende og lokkende med hendes blik.

Symbolerne i reklamen:

Blomsten = Åben og imødekommende (Da blomster åbner sig op)

Reklamebilledets komposition:

Kvinden står ved vinduet og virker lokkende, som om hun venter på ’personen’ der kigger på reklamen. Brødet og vinen hænger sammen med osten som er i forgrunden af billedet, samtidig hænger kvinden sammen med de osten, brødet og vinen, da det skal forstille at hun skal være snacken.

Produktet: Produktet er placeret i forgrunden, så det er noget af det første man lægger mærke til, når man kigger på reklamen.

Linjerne i reklamebilledet: Der er ikke rigtigt noget der peger ned på produktet, men ved at man ser brødet, forestiller man sig automatisk osten ovenpå brødet.

Handling: Reklamen fortæller ikke hvad der er sket før selve reklamen, men man kunne sagtens forstille sig, hvad der skete bagefter ;-)

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver