1 / 7 sider - klik for at bladre

Menneskets anatomi: hår, negle, nerver og muskler

  • Biologi
  • 9. klasse
  • Afleveret til 7
  • 7 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Menneskets anatomi: hår, negle, nerver og muskler er en biologi-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 7. Fylder 7 sider (851 ord, ca. 4 min. læsning) og blev publiceret 6. oktober 2011.

Redegørelse for menneskets anatomi, med fokus på hårtyper, neglens vækst og funktion, samt nervernes rolle i sanseoplevelser. Opgaven beskriver også forskellige hudsygdomme og grundlæggende førstehjælpsprincipper. Desuden gennemgås musklernes opbygning, funktion og forskellige typer, samt knoglernes betydning for bevægelse og fordøjelse. En grundlæggende introduktion til kroppens systemer.

Redaktørens vurdering
7 God
Opgaven er en samling af fakta om menneskets anatomi, men fremstår som noter uden kilder og dybere analyse. Kan give inspiration til grundlæggende viden.
Struktur
7
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
7
  • anatomi
  • fysiologi
  • førstehjælp
  • hår
  • hudsygdomme
  • knogler
  • muskler
  • negle
  • nerver
  • sanseorganer

Hår – Vi har et slags hår der er hedder lanugohår, disse hår er dem der dækker stort set hele kroppen. De egentlige hår, som er blivende hedder terminalhår. Drenge har flere hår på kroppen, mens kvinder har flere hår på hovedet. I verden har vi mange forskellige hår arter, og håret vokser forskelligt alt efter hvor man bor. Vores hår skifter hele tiden. Hvert hår har en muskel, inde under huden, som har never.

Negle – Vokser ud ad huden, det er lidt lige som med hår. Hvis neglen falder af, på en måde, vil den næsten altid vokse ud igen. Det er meget smert fuld under neglen. Neglen hjælper til at never bliver motiveret. Neglen går ca. 3-4 mm. ind i huden. Jo ældre man bliver jo mindre vokser negle.

Nerver –

Nerver

Tryk

Varme

Hårbevægelse

Let tryk – dybt tryk.

Never har vi mange steder i kroppen. Især i håndfladerne, derfor kan vi mærke. Der sidder nerver i muskler. Pga. nerver kan vi mærke hvor meget vi rør ved ting, og man kan veje og gøre næsten præcise ting med vores hænder.

(Indre huder)

Hudsygdomme:

Eksem – Får næsten alle mennesker. Man kan få eksem af stress.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver